Reklam
Dolly Style lanserar "unicorn"-glass
Publicerad: 13 augusti 2019, 07:18
Dolly Style visar upp sin nya glass.
Alvestaglass går ihop med popgruppen Dolly Style och släpper "unicorn"-glass.
Den svenska popgruppen Dolly Style, som bland annat varit med flera gånger i Melodifestivalen, lanserar i veckan sin egna "unicorn"-glass på flertalet Ica-butiker runtom i landet. Glassen är framtagen av Alvestaglass i samarbete Universal Music Ventures och Pink Star Production, och var uppenbareligen efterlängtad av fansen då den i snabb takt sålde slut i flertalet butiker.
Lanseringen kommer även att backas upp av kampanjer med några av de största influencer-profilerna på bland annat Tiktok och Youtube.
– Ventures är avdelningen där Universal Music Sverige driver affärsmässig innovation och detta samarbete är ett bra exempel på hur vi kan hitta nya intäkter samtidigt som vi
experimenterar med marknadsföring inom nya plattformar och målgrupper, säger Jonathan Gustavii, ansvarig för innovation på Universal Music Sverige, i ett pressmeddelande.