Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 9 september 2014, 20:26
Bild från filmen.
När skägg är trendigt kan det vara knepigt att göra rakningsreklam. Social Club-regissören Robert Nylund gick sin egen väg med filmen för Wilkinson Sword.
Ämnen i artikeln:
Social ClubTraditionell rakningsreklam har svårt att sälja rakhyvlar.
Kanske har Robert Nylund och Labamba regisserat en film som lyckas bättre, för kunden Wilkinson Sword.
Filmen rör sig snabbt mellan olika tidsepokrar och visar helt sonika att barn inte gillar skägg.
– Idén är mycket tydlig. Skägg: Gråtande barn. Skägg: Gråta. Inget Skägg: Lyckligt barn, säger Robert Nylund i en kommentar och fortsätter:
– Jag tycker att reklam för rakningsprodukter i allmänhet är ganska tråkiga. De är bara inriktade på skönhet och den ena är den andra lik. Det var det som triggade mig när jag fick den här roliga idén i min hand. Jag har inte mycket till skägg själv, så om jag kan göra något för att få skägg mindre trendigt så är det helt fine med mig (skratt).
Magnus Helander
Ämnen i artikeln:
Social Club