Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 28 juni 2012, 13:53
Garbergs tidigare partner och vice vd, Peter Westling, blir ny marknadsdirektör för Avanza Bank. – Jag har alltid tyckt att Avanza Bank varit ett spännande företag med sin utmanarposition, samtidigt som varumärket hela tiden förmedlat en schysst och ärlig känsla, säger Peter Westling i en kommentar.
Ämnen i artikeln:
GarbergsPeter Westling, som tidigare var delägare i Garbergs reklambyrå, har blivit rekryterad som marknadsdirektör på Avanza Bank.
Tjänsten är nyinrättad och Peter Westling tar även plats i ledningsgruppen.
Han har arbetat med kommunikation i nästan 20 år, varav de senaste 10 åren som en av fyra Garbergs-partner. Han har ansvarat för kunder som SEB, Skandia, Samsung och Glocalnet:
– Vi har arbetat hårt med att hitta en marknadsdirektör. Därför känns det extra bra att ha hittat rätt kandidat i Peter. Han har stor erfarenhet av kommunikation, marknadsföring och varumärkesarbete, säger Martin Tivéus, vd på Avanza Bank i en kommentar.
– Det är en bank som faktiskt inte bara säger sig sätta dig som kund i centrum utan också gör det, säger Peter Westling i en kommentar.
Han tillträder sin nya tjänst per den 13 augusti.
Karl-Johan Byttner
Ämnen i artikeln:
Garbergs