Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 23 februari 2012, 10:26
Carola Ristoff, vd på Ellermore.
Byrån Ellermore, som nyligen värvade Goss grundaren Johan Good snor till sig fler medarbetare från nedlagda Goss.
En trio bestående av Mattias Frendberg (ad), Elisabeth Berlander (copy) och Line Ahlmark (produktionsledare) alla tidigare på Goss börjar på byrån Ellermore.
– Otroligt kul. Mattias var ju med oss på Goss från start och ligger tillsammans med Elisabeth bakom många uppmärksammade och belönade Goss-kampanjer. Som team arbetade Mattias och Elisabeth främst med byråns matkunder, säger Johan Good i en kommentar.
Carola Ristoff vd på Ellermore, gläds över rekryteringarna, och flaggar också för att fler är att vänta.
– Rekryteringarna av Håkan Larsson, Johan Good, Elisabeth Berlander, Mattias Frendberg och Line Ahlmark kompletterar byråns kompetens på ett väldigt spännande sätt. Men fler behövs, byrån är inne i ett expansivt skede. Vi vill fortsätta växa med rätt personer, främst söker vi strategiska projektledare just nu, säger Carola Ristoff vd på Ellermore.
I förra veckan kunde Resume.se också rapportera att byrån fått in två nya kunder i Orrefors och Kosta Boda.
Tero Marjamäki