Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 4 Juni 2010, 08:19
Igår kväll delades reklampriset D&AD ut i London. Webbyrån Farfar, som nyligen avvecklades, tog hem ett guld i kategorin mobile advertising.
– Det blev många öl och slipsen på huvudet, säger Carl Fredrik Jannerfeldt, som var på plats i London för att ta emot priset.
Kampanjen som belönades var ”Worlds biggest signpost” gjord för Nokia. Det är en kampanj som tagit i stort sett full pott i de senaste tävlingarna. Den fick ett silverägg i Guldägget och sedan belönats i Clio, Webby, One Show, Andy och en rad mindre tävlingar.
Flera av kretatörerna och projektledarna på Farfar har gått vidare till andra byråer i branschen efter nedläggningen. Men Carl Fredrik Jannerfeldt vill inte avslöja vad han ska hitta på efter Farfar.
– Det är en hemlis ett tag till.
Tobias Rydergren