Reklam
Gymmen gör sig redo för omstart: ”Kommer att öka medieinvesteringarna markant”
Publicerad: 26 mars 2021, 14:17
Från vänster: Sofia Brandberg är marknadschef på Actic. Susanne Jidesten är generalsekreterare på Friskis & Svettis
Gymkedjornas har det senaste året hållit hårt i mediepengarna. Samtidigt hägrar bättre tider bakom hörnet, och kedjorna förbereder sig nu inför en återstart. ”Vi ser både risker och möjligheter i situationen”, säger Actics marknadschef Sofia Brandberg.
En miljon svenskar har nu fått sin första vaccindos, och under gårdagen kom beskedet att skolelever i gymnasiet kommer att återgå till undervisning på plats i april. Samtidigt håller Sverige
Vill du läsa vidare?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 5 995 kr/år (ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.