Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration

Prenumerera
Sök



Reklam

Här är årets Guldäggsnomineringar – sju vinstchanser för Adam Berit

Publicerad: 21 Mars 2019, 15:11

Under kvällen presenterade Komm årets nomineringar till Guldägget. Precis som förra året domineras listan av Åkestam Holst med totalt 22 nomineringar.


Ämnen i artikeln:

Åkestam HolstReklamGuldäggetGuldägget 2019

Om en dryg månad, närmare bestämt den 25 april, är det dags för årets Guldäggsgala på Stockholm Waterfront Congress.

Ikväll presenterade Komm de 102 bidrag som har chans att ta hem Sveriges mest prestigefyllda reklamtävling.

Förra året tog Åkestam Holst en historisk storslam då de kammade hem hälften av alla Guldägg. Även i år är man den byrå med flest nomineringar, hela 22 stycken. En knapp tredjedel av nomineringarna är för kampanjen "Adam Berit", en kampanj man tog fram i samarbete med ANR BBDO för Rättviseförmedlingen och Fredrika Bremer-förbundet. En annan kampanj från byrån som har flera vinstchanser, 4, är Billboards beyond borders för Reportrar utan gränser.

Näst flest nomineringar, 14, får Nord DDB. Här är det dock en mer blandad kompott gällande nominerade kampanjer. Flertalet nomineringar får byråns arbete för kunderna Delicato, McDonalds och Björn Borg.

På en delad tredjeplats på nomineringslistan hittar vi King och Forsman & Bodenfors med sju nomineringar vardera. För Forsman & Bodenfors del är det Uber-kampanjen "Boxes" och printkampanjen "VD sökes" för Sveriges Annonsörer som står för flest nomineringar medan King får fyra nomineringar för Clas Ohlsons "En stressfri jul".

Här är alla nomineringar:

Kategori Aktivering
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Malin Wikerberg
Ledamöter: Björn Ståhl, Christoffer Dymling, Hanna Stenwall, Johan Bello, Niclas Fors, Sara Haag

Bidragsnamn: Adam Berit
Uppdragsgivare: Rättviseförmedlingen & Fredrika Bremer Förbundet
Tävlande Byrå: Åkestam Holst Noa / Anr Bbdo
Bidragsnamn: Billboards Beyond Borders
Uppdragsgivare: Reportrar utan gränser
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA
Bidragsnamn: Craft a Western Whopper
Uppdragsgivare: Burger King
Tävlande byrå: INGO
Bidragsnamn: Dreamhack
Uppdragsgivare: SJ
Tävlande byrå: TBWA Stockholm
Bidragsnamn: Har du moms, eller?
Uppdragsgivare: Apotek Hjärtat
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA
Bidragsnamn: Old Milk
Uppdragsgivare: Coop
Tävlande byrå: Edelman Deportivo Stockholm
Bidragsnamn: Read Proof Sharing
Uppdragsgivare: Magasinet Fokus
Tävlande byrå: INGO
Bidragsnamn: Swedish Design Museum – The Home Viewing Exhibitions
Uppdragsgivare: Visit Sweden
Tävlande byrå: Volontaire
Bidragsnamn: The Lost Typography of Bauhaus
Uppdragsgivare: Adobe
Tävlande byrå: Abby Priest
Bidragsnamn: The World's Most Claustrophobic Cinema
Uppdragsgivare: Göteborg Film Festival
Tävlande byrå: Stendahls
Bidragsnamn: Tredjetränaren
Uppdragsgivare: Erik Bergkvist, GAIS
Tävlande byrå: Milk

Kategori Annonsering
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Linda Elers
Ledamöter: Daniel Vaccino, Emelie Signal, Erik Wingfors, Jörgen Berglund, Lina Franzon, Tomas Granath

Bidragsnamn: #Metoo
Uppdragsgivare: Childhood
Tävlande byrå: King
Bidragsnamn: Adam Berit
Uppdragsgivare: Rättviseförmedlingen & Fredrika Bremer Förbundet
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA / ANR BBDO
Bidragsnamn: Det smetiga brevet
Uppdragsgivare: Delicato
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm
Bidragsnamn: Har du moms, eller?
Uppdragsgivare: Apotek Hjärtat
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA
Bidragsnamn: Pantamera - God fortsättning
Uppdragsgivare: Returpack
Tävlande byrå: Granath
Bidragsnamn: Pressfrihetens dag
Uppdragsgivare: Pressbyrån
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA
Bidragsnamn: Spara 3 kr
Uppdragsgivare: Unicef
Tävlande byrå: TBWA Stockholm
Bidragsnamn: VD sökes
Uppdragsgivare: Sveriges Annonsörer
Tävlande byrå: Forsman & Bodenfors

Kategori Audio
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Sara Haag
Ledamöter: Björn Ståhl, Christoffer Dymling, Hanna Stenwall, Johan Bello, Malin Wikerberg, Niclas Fors

Bidragsnamn: Du Måste Inte Vänja Dig - Lanseringen
Uppdragsgivare: Svenska Spel Eurojackpot
Tävlande byrå: King
Bidragsnamn: Komma hem (låda låda låda) - Björn Gustafsson feat. Julia Frej
Uppdragsgivare: SBAB
Tävlande byrå: Emakina DBG
Bidragsnamn: Så nära en vanlig jul man kan komma
Uppdragsgivare: Ronald McDonald Hus
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm
Bidragsnamn: Wanderlust
Uppdragsgivare: Daidalos
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm

Kategori Digitalt
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Hedvig Hagwall Bruckner
Ledamöter: Fredrik Simonsson, Ivar Insulander, Nayeli Kremb, Patrik Beskow, Pontus Widell, Tomas Nilsson

Bidragsnamn: Billboards Beyond Borders
Uppdragsgivare: Reportrar Utan Gränser
Tävlande Byrå: Åkestam Holst Noa
Bidragsnamn: Craft a Western Whopper
Uppdragsgivare: Burger King
Tävlande byrå: INGO
Bidragsnamn: Read Proof Sharing
Uppdragsgivare: Magasinet Fokus
Tävlande byrå: INGO
Bidragsnamn: The Lost Typography of Bauhaus
Uppdragsgivare: Adobe
Tävlande byrå: Abby Priest
Bidragsnamn: The Out of Home Project
Uppdragsgivare: Clear Channel
Tävlande byrå: Prime Weber Shandwick
Bidragsnamn: The Raoul Wallenberg Algorithm
Uppdragsgivare: Raoul Wallenberg Academy
Tävlande byrå: Gullers Grupp

Kategori Förpackningsdesign
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Catrin Vagnemark
Ledamöter: Andreas Kittel, Bea Szenfeld, Jacob Norstedt, Magnus Ingerstedt, Sara Hildén Bengtsson, Tove Blomgren

Bidragsnamn: Arenans Barn
Uppdragsgivare: Swedbank/Stiftelsen Friends
Tävlande byrå: Brand Union
Bidragsnamn: Bröderna Lejonhjärta
Uppdragsgivare: Rabén & Sjögren
Tävlande byrå: Henrik Nygren Design
Bidragsnamn: H&M Take Care
Uppdragsgivare: H&M
Tävlande byrå: Open Studio Stockholm
Bidragsnamn: Shoe Shame
Uppdragsgivare: Brunngård Group AB
Tävlande byrå: Happy F&B
Bidragsnamn: SIMPLo - One Sip is all it takes
Uppdragsgivare: SIMPLo
Tävlande byrå: Planeta Design
Bidragsnamn: Soil Biology
Uppdragsgivare: 59 Degrees
Tävlande byrå: Söderhavet
Bidragsnamn: Willow's Crest
Uppdragsgivare: Galatea AB
Tävlande byrå: Bryner
Bidragsnamn: Åtta projekt
Uppdragsgivare: Gert Wingårdh, Wingårdh Arkitektkontor
Tävlande byrå: Henrik Nygren Design

Kategori Hantverk
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Josephine Wallin Ankarstrand
Ledamöter: Freshteh Piltan, Ingrid Sydow, Karolina Henke, Kim Buisson, Lisa Engardt, Martin Dahl

Bidragsnamn: Adam Berit
Uppdragsgivare: Rättviseförmedlingen Och Fredrika Bremer Förbundet
Tävlande byrå: ANR BBDO / Åkestam Holst NoA
Bidragsnamn: Boxes
Uppdragsgivare: Uber APACx
Tävlande byrå: Forsman & Bodenfors
Bidragsnamn: Dubbeldusch Extreme
Uppdragsgivare: Beiersdorf
Tävlande byrå: AKQA
Bidragsnamn: God Stressfri Jul
Uppdragsgivare: Clas Ohlson
Tävlande byrå: King
Bidragsnamn: Inception Print
Uppdragsgivare: Volkswagen
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm
Bidragsnamn: Overkill's The Walking Dead: Grant
Uppdragsgivare: Starbreeze
Tävlande byrå: Goodbye Kansas Studios / Red Pipe Studios
Bidragsnamn: Quattro Coaster AR
Uppdragsgivare: POL Oslo
Tävlande byrå: DVA Studio
Bidragsnamn: The Lost Typography of Bauhaus
Uppdragsgivare: Adobe
Tävlande byrå: Abby Priest
Bidragsnamn: The SCA Universe
Uppdragsgivare: SCA
Tävlande byrå: Bold

Kategori Identitetsdesign
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Jacob Norstedt
Ledamöter: Andreas Kittel, Bea Szenfeld, Catrin Vagnemark, Magnus Ingerstedt, Sara Hildén Bengtsson, Tove Blomgren

Bidragsnamn: Cancerfondens Rosa Bandet-Designer 2018
Uppdragsgivare: Cancerfonden
Tävlande byrå: Bea Szenfeld
Bidragsnamn: Ericsson Brand Identity - "The quest for easy"
Uppdragsgivare: Ericsson
Tävlande byrå: Stockholm Design Lab
Bidragsnamn: Halebop Ny Identitet
Uppdragsgivare: Halebop
Tävlande byrå: Perfect Fools
Bidragsnamn: Kungliga Dramatiska Teatern Identitet / Logotyp
Uppdragsgivare: Kungliga Dramatiska Teatern
Tävlande byrå: GunLab
Bidragsnamn: NIO Formula E team
Uppdragsgivare: NIO GmbH
Tävlande byrå: Stockholm Design Lab
Bidragsnamn: The Nobel Prize
Uppdragsgivare: Nobelstiftelsen
Tävlande byrå: Stockholm Design Lab
Bidragsnamn: Tjoget - Ett till tjugo
Uppdragsgivare: Tjoget
Tävlande byrå: Open Studio Stockholm
Bidragsnamn: Vattenfall Brand Reset
Uppdragsgivare: Vattenfall
Tävlande byrå: NORD ID / NORD DDB Stockholm
Bidragsnamn: Wine Mechanics
Uppdragsgivare: Wine Mechanics
Tävlande byrå: Happy F&B
Bidragsnamn: Åhléns
Uppdragsgivare: Åhléns
Tävlande byrå: Happy F&B

Kategori Innovation
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Fredrik Simonsson
Ledamöter: Hedvig Hagwall Bruckner, Ivar Insulander, Nayeli Kremb, Patrik Beskow, Pontus Widell, Tomas Nilsson

Bidragsnamn: Adam Berit
Uppdragsgivare: Rättviseförmedlingen & Fredrika Bremer Förbundet
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA/ANR BBDO
Bidragsnamn: Billboards Beyond Borders
Uppdragsgivare: Reportrar utan gränser
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA
Bidragsnamn: Gatuprat
Uppdragsgivare: Faktum
Tävlande byrå: Perfect Fools
Bidragsnamn: Read Proof Sharing
Uppdragsgivare: Magasinet Fokus
Tävlande byrå: INGO
Bidragsnamn: The Out of Home Project
Uppdragsgivare: Clear Channel
Tävlande byrå: Prime Weber Shandwick

Kategori Integrerat
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Björn Ståhl
Ledamöter: Christoffer Dymling, Hanna Stenwall, Johan Bello, Malin Wikerberg, Niclas Fors, Sara Haag

Bidragsnamn: Adam Berit
Uppdragsgivare: Rättviseförmedlingen & Fredrika Bremer Förbundet
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA / ANR BBDO
Bidragsnamn: Bara mjölk smakar mjölk
Uppdragsgivare: Arla
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA
Bidragsnamn: Delicatoboll för vänsterhänta
Uppdragsgivare: Delicato
Tävlande byrå: NORD DDB
Stockholm
Bidragsnamn: En stressfri julkampanj
Uppdragsgivare: Clas Ohlson
Tävlande byrå: King
Bidragsnamn: Gör Plats
Uppdragsgivare: Arbetsförmedlingen
Tävlande byrå: Le Bureau
Bidragsnamn: Tele2 End-Up
Uppdragsgivare: Tele2 Sverige
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA

Kategori Kortare Filmer
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Kalle Widgren
Ledamöter: Anna Qvennerstedt, Caroline Andersson, Gabriel Blidö, Johanna Reis, Markus Lindsjö, Oskar Skott

Bidragsnamn: Bad ad ad
Uppdragsgivare: IKEA Sverige
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA
Bidragsnamn: Boxes
Uppdragsgivare: Uber APACx
Tävlande byrå: Forsman & Bodenfors
Bidragsnamn: Chase the Exerhighs
Uppdragsgivare: Björn Borg
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm
Bidragsnamn: Från hjärtat
Uppdragsgivare: Apotek Hjärtat
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA
Bidragsnamn: God Stressfri Jul
Uppdragsgivare: Clas Ohlson
Tävlande byrå: King
Bidragsnamn: Grillkonspirationen
Uppdragsgivare: ICA
Tävlande byrå: King
Bidragsnamn: Idolen
Uppdragsgivare: IKEA Sverige
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA
Bidragsnamn: Lilla Magikern
Uppdragsgivare: IKEA Sverige
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA
Bidragsnamn: Skrikstafetten
Uppdragsgivare: Unicef
Tävlande byrå: TBWA Stockholm
Bidragsnamn: Så nära vardag man kan komma
Uppdragsgivare: Ronald McDonald Hus
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm
Bidragsnamn: Vi låter Sverige vara i fred
Uppdragsgivare: Försvarsmakten
Tävlande byrå: Volt

Kategori Längre Filmer
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Anna Qvennerstedt
Ledamöter: Caroline Andersson, Gabriel Blidö, Johanna Reis, Kalle Widgren, Markus Lindsjö, Oskar Skott

Bidragsnamn: Att ge mer
Uppdragsgivare: Elkjøp/Elgiganten
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm
Bidragsnamn: Boxes
Uppdragsgivare: Uber APACx
Tävlande byrå: Forsman & Bodenfors
Bidragsnamn: Dear Condom
Uppdragsgivare: RFSU AB
Tävlande byrå: House of Radon
Bidragsnamn: God Stressfri Jul
Uppdragsgivare: Clas Ohlson
Tävlande byrå: King
Bidragsnamn: Honor the Sound
Uppdragsgivare: Audio Pro
Tävlande byrå: Slutet är Nära
Bidragsnamn: Komma hem (låda låda låda) - Björn Gustafsson feat. Julia Frej
Uppdragsgivare: SBAB Tävlande byrå: Emakina DBG
Bidragsnamn: Smooothfulness
Uppdragsgivare: Klarna
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm
Bidragsnamn: Tänk säkert.
Uppdragsgivare: Myndigheten för Samhällsskydd och Beredskap
Tävlande byrå: Le Bureau

Kategori PR
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Marita Kuntonen
Ledamöter: Charlotte Henriksson, Digge Zetterberg Odh, Jonas Eriksson, Petter Rudwall, Rasmus Nilsson, Shirin Troëng

Bidragsnamn: Adam Berit
Uppdragsgivare: Rättviseförmedlingen & Fredrika Bremer Förbundet
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA / ANR BBDO
Bidragsnamn: Billboards Beyond Borders
Uppdragsgivare: Reportrar utan gränser
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA
Bidragsnamn: Chase the Exerhighs
Uppdragsgivare: Björn Borg
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm
Bidragsnamn: Faktum Kids
Uppdragsgivare: Faktum
Tävlande byrå: Forsman & Bodenfors
Bidragsnamn: Foundation 500
Uppdragsgivare: H&M Foundation
Tävlande byrå: Volontaire
Bidragsnamn: Marriage Unblocked
Uppdragsgivare: Björn Borg
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm
Bidragsnamn: PU:REST – en öl bryggd på återvunnet avloppsvatten
Uppdragsgivare: IVL Svenska
Miljöinstitutet, Nya Carnegiebryggeriet och Carlsberg Sverige
Tävlande byrå: BCW Stockholm
Bidragsnamn: The Lost Typography of Bauhaus
Uppdragsgivare: Adobe
Tävlande byrå: Abby Priest
Bidragsnamn: The Out of Home Project
Uppdragsgivare: Clear Channel
Tävlande byrå: Prime Weber Shandwick

Kategori Utomhus
Juryordförande: Björn Kusoffsky
Kategoriordförande: Daniel Vaccino
Ledamöter: Emelie Signal, Erik Wingfors, Jörgen Berglund, Lina Franzon, Linda Elers, Tomas Granath

Bidragsnamn: Dreamhack
Uppdragsgivare: SJ
Tävlande byrå: TBWA Stockholm
Bidragsnamn: From Oatly With Love Handles
Uppdragsgivare: Oatly
Tävlande byrå: Forsman & Bodenfors
Bidragsnamn: Gör Plats
Uppdragsgivare: Arbetsförmedlingen
Tävlande byrå: Le Bureau
Bidragsnamn: Janne Walk
Uppdragsgivare: Svenska Spel Sport och Casino
Tävlande byrå: Perfect Fools
Bidragsnamn: Out of Home
Uppdragsgivare: Sector Alarm
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA
Bidragsnamn: The Out of Home Project
Uppdragsgivare: Clear Channel
Tävlande byrå: Prime Weber Shandwick
Bidragsnamn: Vi låter Sverige vara i fred
Uppdragsgivare: Försvarsmakten
Tävlande byrå: Volt

Specialpris Guldblick
Guldblicksakademien: Tove Langseth (ständig sekreterare), Lotta Mårlind, Rikard Holst, Karin Frisell, Johan Landin, Tomas Granath, Lars Elfman

Bidragsnamn: Chase the Exerhighs
Uppdragsgivare: Björn Borg
Art Directors: Petter Swanberg, Clara Uddman, Jesper Hellzén
Tävlande byrå: NORD DDB Stockholm
Bidragsnamn: Helmet Hair
Uppdragsgivare: Helmet Hair
Art Directors: Andreas Johansson, Elin Jansson
Tävlande byrå: NORD ID / NORD DDB Stockholm
Bidragsnamn: The Lost Typography of Bauhaus
Uppdragsgivare: Adobe
Art Directors: Anders Hellström, Pontus Widell
Tävlande byrå: Abby Priest

Specialpris Guldskrift
Guldskriftsakademien: Anna Qvennerstedt (ständig sekreterare), Linda Elers, Johannes Ivarsson, Olle Langseth, John Schoolcraft, Anna Boberg, Lina Franzon, Ida Backman

Bidragsnamn: Adam Berit
Uppdragsgivare: Rättviseförmedlingen och Fredrika Bremer Förbundet
Copywriters: Urban Wirdheim, Daniel Vaccino
Tävlande byrå: ANR BBDO och Åkestam Holst NoA
Bidragsnamn: Till dig som lever.
Uppdragsgivare: Papercut
Copywriters: Magnus Jakobsson, Fredric Thunholm
Tävlande byrå: Åkestam Holst NoA
Bidragsnamn: VD sökes
Uppdragsgivare: Sveriges Annonsörer
Copywriters: Johan Holmström
Tävlande byrå: Forsman & Bodenfors

Thomas Nilsson

Reporter

thomas.nilsson@resume.se


Dela artikeln:

Resumés nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.