Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 18 Juni 2013, 11:51
O-Hund & Third Eye med Antonio D vann Pantameras stora Hiphop-tävling
För drygt en månad sedan utsågs vinnaren i Pantameras stora låttävling med Hiphoptema. Det blev skånetrion O-Hund & Third Eye med Antonio D som med sitt svängiga bidrag och sin vassa text fick juryn på fall.
–Fantastiska bidrag kom in med hög kvalité och det kändes skönt att ha en professionell jury med bl a Ametist Azordegan och Salla Salazar som fick utse vinnaren, säger Göran Berggard projektledare på Granath Havasww.
Första priset för vinnartrion var att få sin låt producerad av Salla och Masse på Redline Records i Norsborg. Till låten har det också gjorts en musikvideo regisserad av Måns Nyman, som ligger bakom flera musikvideos med Sveriges hiphopelit.
Och ovanpå det bli Pantameras reklamfilm som startar i midsommarveckan och rullar över sommaren i TV, webbTV och radio.
– Det var precis det här vi ville, att det efter en rad namnstarka, professionella artister, skulle det komma fram mindre kända artister och slå oss med häpnad, " säger Göran Berggard. Ännu en hit som på ett charmigt sätt påminner om vikten av att panta och öka återvinningen.
Arbetsgrupp:
Uppdragsgivare: Katarina Lundell Returpack/Pantamera
Byrå: Granath Havasww
AD: Maria Lamke
Copy: Ulrika Kukulska
CD/Planner: Fredrik Espmark
Projektledning: Göran Berggard
Produktionsledning: Jennifer Schulze
Music supervisor: Music Super Circus
Regissör: Måns Nyman
Producent: Claudia Balboa
Artist: O-Hund & Third Eye med Antonio D
Producerat av Masse Salazar/The Salaza Brothers
Krister Berntsson