Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration

Prenumerera

Reklam

Japan-hjälpen sprids som en löpeld på sajterna

Publicerad: 21 mars 2011, 10:44

Hjälp-sajten Donatedotcom.com har en kodremsa som gör att du kan donera din egen sajt. – Ett superenkelt och smart sätt, det minsta lilla man kan göra för att engagera sig, säger Michael Bugaj, pr-chef på reklambyrån DDB, som anslöt sig i fredags.


Så här ser det ut om du går in på de sajter som valt att ansluta sig till Donate.com. (I detta fall DDB.s sajt DDB.se)

Det är Great Works-profilen Jacob Åström, Martin Löfqvist och Isak Burström som ligger bakom det smarta och enkla sättet att stödja pengainsamlingen till katastrofoffren i Japan, via Röda Korset och iTunes.

Kodremsan på Donatedotcom.com gör det möjligt för företag och andra att lägga upp den stora röda knappen som "overlay" på sina sajter – detta sprids nu som en löpeld.

En av reklambyråerna låtit sin hemsida "övertas" av Donate.com är DDB,s edan i fredags.

– Det var en kollega som mejlade om det här och då bästämde vi oss för att ha det på vår sajt, säger Michael Bugaj som lovordar påfundet.

Sajter som ”donerats” till Donatedotcom.com

- Great Works donated greatworks.com
   - Sticky Beat donated stickybeat.se
   - I Love Brain donated ilovebrain.se
   - Adam Agnaou donated fapfap.se
   - Maharis Azman donated gatostyle.com
   - WSMY donated wsmy.org
   - Zubicky & Tempelman donated zubicky-tempelman.se
   - SKNY donated skny.se
   - Flamboyant Failure donated flamboyantfailure.com
   - Martin Nicolausson donated martinnicolausson.com
   - Volontaire donated volontaire.se
   - Weird Science donated weirdscience.se
   - Igor Zimmermann donated igorzimmermann.com
   - Casanova Muebles y Decoracion donated mueblescasanova.com
   - Honest&Smile donated honestandsmile.com
   - Geekboys donated geekboys.org
   - Collected donated collected.info/
   - Nille Svensson donated nillesvensson.com  
   - Bagera's Journeys donated bageragr.blogspot.com
   - Bagera's Books donated bagerasbooks.blogspot.com
   - DDB donated ddb.se
   - tiger x tiger donated tigerxtiger.com/
   - PechaKucha Göteborg donated pecha-kucha.se/
   - Kokkinakis Eleftherios donated 3dcowboy.com

Magnus Helander

Dela artikeln:


Resumés nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.