Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 20 december 2018, 13:46
Foto: Kerttu Penttilä
Den återkommande Coca-Cola lastbilen tar i kampanjen fyra personer till Rovaniemi i finska Lappland.
Coca-Cola-lastbilen som ofta ses i läskens julreklamer, tar i år Natalie från Kenya, Thao från Vietnam, Omar från Egypten, och Emilio från Mexiko upp till Finland – där de får första gången möta snön.
– Vi ville förena fyra människor, som är främlingar för varandra, genom en spännande delad upplevelese. Det centrala som visas är vår passion för Coca-Cola, som visar att det är mer som förenar oss än som skiljer oss – vilket är viktigt budskap i juletider, säger Iina Airaksinen, brand manager på Coca-Cola Finland.
Reklamfilmen "First Time Seeing Snow" är skapad av Coca-Cola Finlands kreativa byrå Miltton Creative, och har producerats av Cocoa. I år är första gången en Coca-Cola film görs i Finland. Coca-cola-lastbilsturnén är uttänkt och organiserad av MKTG Finland.