Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 27 juni 2018, 12:33
Foto: Skärmdump/pressfilm
Hamburgerjätten tog sina första andetag i Gällivare för 50 år sedan. MAX firade med att bygga en hyllningskopia av den allra första MAX-restaurangen på samma plats i staden.
14 juni 1968 slog MAX upp dörrarna för första gången i Gällivare. Det var där som grundaren Curt Bergfors och Britta Andersson, som då hette Fredriksson i efternamn, serverade sina första hamburgare.
14 juni, 50 år senare, återvände den första restaurangen till hemstaden Gällivare och i form av en hyllningskopia på samma plats som den ursprungliga.
– Jag är född i Lappland. Och det var här i Gällivare som jag startade MAX. Här har vi våra rötter. Nu är det 50 år sedan. Med tiden har vi vuxit över hela Sverige och ut i världen. Men Gällivare glömde oss aldrig. Och vi glömde aldrig Gällivare. Lagom till vår 50-års dag ville vi därför fira ordentligt. Vi byggde upp vår första restaurang igen, på samma plats där vi serverade våra första burgare 14 juni 1968, säger Curt Bergfors, arbetande styrelseordförande och grundare av MAX, i en kommentar.
Cirka 18 000 burgare serverade mellan 14 och 17 juni, vilket motsvarar cirka åtta burgare per minut under de 40 timmar som restaurangen var öppen.
Firandet pågick även på andra restauranger runt om i Sverige med olika jubileumspriser. Gästerna visade sig vara glupska och totalt såldes cirka 1 050 000 måltider under fyra dagar.
Arbetsgrupp
JMW kommunikation
Kundansvarig/strateg: Björn Mellstrand/Louise Leo
Projektledare: Sara Valtersson
PR-specialist: Ann-Sofie Halling och Christine Jonsson
Produktionsledare: Ville Olin (Makeriet)
Regissör: Karl Nelson
Kreativt ansvariga: Samuel Garlöv och Joakim Karlsson
Art Director: Andrew Hawari
Foto: Kalle Segerbäck (Makeriet)
Postproducent: Anton Nilsson(Makeriet)
Kampanjfilm kan du se här:
Alex Hartelius