Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 28 april 2011, 06:41
En av 00-talets hetaste byråer Modernista klarade inte finanskrisen. I morgon är byråns sista dag.
När Modernista presenterade sin egen sajt för två år sedan menade reklambloggen Denver Egotist att den var så smart att man mådde illa. Presentationen fanns på Wikipedia, reklamfilmer på Youtube, print på Flickr etc.
I dag skulle ingen lyfta på ögonbrynen över sajten med tidigt 2009 var det revolution.
Det var då den Bostonbaserade byrån stod på sin höjdpunkt. Bland kunderna fanns Cadillac, Hummer, MTV och Gap. Modernista blev aldrig någon stor byrå, som mest 150 anställda och kontor i Detroit och Amsterdam, utan profilerade sig mer som lite och smart.
Hemsidans upplägg gjordes dock om och sedan kom finanskrisen med den efterföljande krisen för bilindustrin. Det blev för tufft för byrån.
I dag finns bara några få kunder och tio anställda kvar. I morgon fredag finns inget kvar. Byrån läggs ned och grundaren Gary Koepke ska administrera de sista kampanjerna de kommande veckorna.
– Efter att ha utvärderat läget bestämde jag mig för att stänga, säger Koepke till Advertising Age .