Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 26 September 2014, 08:35
Allison Ivmark
Foto: Apegroup
Apegroup har rekryterat Allison Ivmark till rollen Head of User Experience. Hon lämnar tjänsten som design director på Creuna.
Allison Ivmark får ansvaret att leda Apegroups designteam för digitala användarupplevelser.
– Det känns otroligt kul. Det är inte varje dag du ges tillfället att vara del av dream teamet på Apegroup. Det som lockade mig initialt var Apegroups enastående rykte inom mobil tjänstedesign. Ju mer jag lärde känna människorna inom företaget och dess kultur, desto mer övertygad blev jag om att deras arbeten är frukten av en otroligt passionerad kultur. För mig är kultur allt. Det är grunden för banbrytande samarbete, innovation och kreativitet, säger Allison Ivmark i ett pressmeddelande.
Allison Ivmark, som tillträdde tjänsten i slutet av sommaren, kommer senast från rollen som design director på Creuna. Tidigare har hon arbetat som senior experience design lead på CP+B i Colorado och lead on mobile products and services på Frog Design i San Fransisco.
Hon har lång internationell erfarenhet att arbeta med kunder som American Express, Kraft, Best Buy och Samsung. Allison Ivmark har även arbetat på Adobe Systems i San Fransisco som Experience Design Lead on Creative Suite Products and Services.
– Vi har under två år gått från en mindre lokal byrå till en av de fyra största och bästa mobila digitala byråerna i världen. Rekryteringen av Allison är ett led i vår fortsatta resa och hennes tunga digitala designbakgrund i kombination med internationell erfarenhet är ett fantastiskt tillskott till oss, säger Lars Alm, vd på Apegroup i en kommentar.