Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 9 november 2012, 11:11
En stillbild från reklamfilmen.
I samband med lanseringen av Windows 8 har Microsoft Norge arbetat med McCann Oslo för att skapa extra uppmärksamhet för det nya operativsystemet på nätet. "Live Tile Experiment" belyser en av de viktigaste nyheterna i Windows 8 genom att visa hur de kan se ut i verkligheten.
Ämnen i artikeln:
MicrosoftVideon, som lanserades på YouTube för en vecka sedan och redan har fått över 200 000 visningar, öppnar på en byggarbetsplats.
En mötesplats skapas bakom en upphöjd vägg. Ett känt norsk band, Datarock, förbereder sig för att spela i den provisoriska baren på en upptagen gata i centrala Oslo.
Förbipasserande ser senare på kvällen hur en stor fest pågår i baren och ett stort upplyst kakel på gatan. Så småningom, när någon är modig nog att våga på kakel, faller muren ner och festen omringar en mycket förvånad person.
– Idén är enkel, men ändå perfekt då den visar en av nyckelfunktionerna I Windows 8. Att jobba nära McCann Oslo I skapandet av denna video var verkligen spännande och spänningen fortsätter när vi ser hur den sprids världen över, säger Silje Thoresen, consumer marketing lead på Microsoft Norway i en kommentar.
Filmen är gjord av McCann Oslo och regisserad av norska regissören Hallvar Witzoe. Syftet är att visa Microsoft Live Tiles olika funktioner i nylanserade Windows 8.
Plattan finns på gatan i detta experiment för att visa ett musikkakel på Windows 8 som när den aktiveras ger användaren en levande musikupplevelse genom att knappklick.
Linus Fremin
Ämnen i artikeln:
Microsoft