Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 27 maj 2020, 09:41
Per-Olof Lundgren kommer senast från Nordnet.
Foto: Press
Emakina DBG blir hvudbyrå till tre nya varumärken – och rekryterar ny creative director.
Ämnen i artikeln:
Emakina DBGEmakina DBG är sedan starten 2017 huvudbyrå åt bland annat Blocket, Norrmejerier och Umeå Energi. I april vann man Pensionsmyndighetens reklambyråupphandling, och nu står det klart att blir ny huvudbyrå för Västerbottensost och Readly.
Samtidigt rekryteras Per-Olof Lundgren som ny creative director, där han bland annat ska arbeta med Pensionsmyndigheten, Blocket, Norrmejerier och Umeå Energi. Per-Olof Lundgren kommer närmast från rollen som strategisk copywriter på Nordnet.
– Givet de stora utmaningar vi och branschen i stort står inför, känns det fantastiskt att få välkomna nya kunder och medarbetare till byrån. Vi ser det som ett kvitto på att vår mix av kreativitet, snabbfotad produktion och e-handel landat helt rätt i dessa förändringens tider, säger Åsa Marklund, byråchef på Emakina DBG.
Ämnen i artikeln:
Emakina DBG