Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 30 juni 2009, 09:23
Det blev ett titanlejon för bröderna Sjönells Oasis-kampanj. – Det känns helt fantastiskt, säger Pelle Sjönell som i år tar emot lejon för första gången och då inte mindre än fyra stycken.
Ämnen i artikeln:
Cannes Lions2009 blir det år då bröderna Calle och Pelle Sjönell breakade i Cannes Lions.
Med Axe vann de guld i cyber och med Oasis skivlansering vann de guld i utomhus. Där var det dessutom mycket nära ett Grand Prix. Oasiskampanjen vann också ett silverlejon i film. Nu vinner de även ett titanlejon för Oasis.
– Det känns så roligt att få vinna framtidspriset, säger Pelle Sjönell.
Han känner sig mest stolt över att vinna med två kunder i två kategorier:
– Det känns som vi får utdelning för det sätt vi jobbar på. Och så ska man förstås ha lite tur.
I övrigt belönades inga svenska byråer varken i titan eller integrerat. Inte heller årets stjärnskottskampanj ”Best job in the world” fick pris i kategorin.
– Det räckte helt enkelt inte hela vägen, säger David Droga, juryns ordförande.
Grand Prix i både titan och integrerat gick till Obamas presidentkampanj.
– Det beslutet fann sig självt, säger Droga.
– Ingen annan har förstått medierna på det sättet. Det var strategin som avgjorde. Hur de möjliggjorde för alla medborgare att vara med och delta i kampanjen.
Ordet ”co-owned” lyftes fram som ett epitet för kanpanjen av flera i juryn:
– Detta är ett co-owned varumärke. Konsumenterna har skapat varumärket Obama tillsammans med varumärkesägaren, säger Prasoon Joshi, juryledamot från Indien.
Om Barack Obama inte hade vunnit presidentvalet, hade den här kampanjen vunnit då?
– Det är fortfarande en fantastisk kampanj, men nej, förmodligen inte.
Ulrika Fjällborg
Ämnen i artikeln:
Cannes Lions