Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 20 november 2012, 06:47
I den nya boken "Affärsaktivisten" uppmanar SOS Barnbyar till krafttag inom hållbart företagande och socialt ansvar. Den har gjorts i samarbete med contentbyrån Spoon och är en del i ett större samarbete som även innefattar tidningar och filmer.
Boken som släpps i dag är skriven av SOS Barnbyars generalsekreterare Anna Ryott i samarbete med journalisten Ulrika Hotopp. I boken möter Anna Ryott några av Sveriges stora näringslivsprofiler, däribland Alice Bah Kuhnke, Antonia Ax:son Johnson, Micael Dahlén och Claes Ekström.
– Spoon har varit ett stort stöd för oss i vår kommunikation på detta viktiga område, och i samband med ett av våra samtal om CSR och mina erfarenheter av att arbeta med detta föddes idén till att sammanfatta tankarna i en bok. Dessutom brinner de för vår fråga och är oerhört engagerade, säger Anna Ryott i en kommentar.
Boken är en del i ett större samarbete där Spoon sedan två år tillbaka tar fram redaktionella produkter i form av tidningar och filmer.
– Bokens viktigaste uppgift är att inspirera fler beslutsfattare att bli affärsaktivister, som det framgår i boken lönar det sig både på kort och lång sikt att ta ett större ansvar för både människor och miljö, säger Gabriella Wiiala, account director på Spoon i en kommentar.
Linus Fremin