Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 21 maj 2010, 15:14
Nationella Hivrådets nya reklamfilm ska visa på riskerna med oskyddad sex. Idag lades den ut på Youtube men den är redan bortsuddad. Projektledaren Karin Rågsjö är upprörd. – Vem ska styra de sociala medierna. Ska vi alla agera som om vi levde i USA?, säger hon till Resumé.se
Ämnen i artikeln:
Le BureauSå här ser det ut nu på Youtube som plockat bort Nationella Hivrådets film.
Kampanjen blev officiell i förmiddags. En del i kampanjen är en påkostad film som innehåller sexscener med stjärnor som Lykke Li, Andreas Wilson och Kleerup.
Filmen lades ut på Youtube men nu några timmar senare är den borta.
– Den är stoppad på Youtube vilket är väldigt märkligt, säger Karin Rågsjö.
Hon har inte fått någon fullständig förklaring till varför filmen togs bort.
– Den funkar inte i deras kontext. Det är all information man får.
Helt klart är att hon tröttnat. Tidigare har en kampanj som Nationella Hivrådet drev på Facebook stoppats.
– Nu kommer vi försöka få igång en diskussion. Vem ska styra de sociala medierna? Ska vi alla agera som om vi levde i USA där de har en helt annan sexualmoral? Det blir väldigt konstigt. I förlängningen blir det som att vi sitter i Sverige och styrs av USA.
Ove Gustafsson
Ämnen i artikeln:
Le Bureau