Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 5 juni 2013, 06:17
Informations- och kommunikationsbranschen är den bransch där företagskonkurserna ökade mest under perioden januari-maj i år. Ökningen var 33 procent.
Antalet företagskonkurser i landet ökade med 7 procent i maj månad över hela linjen. Totalt gick 688 företag i konkurs, att jämföra med 641 stycken samma månad föregående år, enligt UC.
De största konkursökningarna under året återfinns inom privata tjänsteföretag, information och kommunikation, handeln samt byggindustrin. I maj månad har dock konkursökningstakten minskat inom de flesta branscher.
– Näringslivet kännetecknas av blandade signaler just nu, och det gäller även konkursutvecklingen bland de svenska företagen. Svensk ekonomi står sig väl ur ett internationellt perspektiv och tillväxten ökade något under det första kvartalet. Samtidigt avvaktar näringslivet med större investeringar och exportföretagen har det tufft på den svaga internationella marknaden, något som i sin tur påverkar många underleverantörer. Den privata konsumtionen är även fortsatt motorn i ekonomin men en återhämtning på framför allt den europeiska marknaden är nödvändig för att svensk ekonomi ska ta fart igen, säger Roland Sigbladh, marknadschef på affärs- och kreditupplysningsföretaget UC, i ett pressmeddelande.
Magnus Helander