Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 9 September 2013, 20:39
Julia Frändfors.
Julia Frändfors slutar som konceptansvarig på Stureplansgruppen, där hon jobbat med Spy Bar och Humlegården. Nu blir hon nöjeschef på restaurangkoncernen Familjen Ahlboms storsatsning Tolv Stockholm under Tele 2 Arena.
Hur har du utvecklat Spy Bars koncept?
– Jag och min dåvarande kollega Maja Asperö Lind fick i uppgift att fräscha upp och göra nytt, locka en helt ny publik och få det på kartan igen. Vi gjorde Spy Bar med medvetet och politiskt och till ett ställe att räkna med igen, efter en period då det blivit nästintil osynligt. Dock har jag inte jobbat på Spy Bar sedan i maj då jag gick över till Humlan.
Julia Frändfors nya jobb består i att utveckla nöjesdelen på storsatsningen Tolv Stockholm, under nya Tele 2 Arena vid Globen. Familjen Ahlbom som sedan tidigaredriver Bistro Rigoletto, Hotellet, Storstad samt nattklubbarna Olssons skor och Solidaritet ska inom det närmaste året öppna sju nya krogar. Hornhuset vid Hornstull och Enzo's är redan igång och flera nya koncept ska startas upp i Tolv Stockholms väldiga lokaler under Tele 2 Arena.
Hur ska du utforma och tänka konceptuellt kring Tolv Stockholms nöjesdel?
– Jag ansvarar för den ihop med vår kreative chef, Carlan Snygg. Jag ska utveckla Solidaritet Arena, en enorm lokal på 1200 kvadratmeter där bara fantasin sätter gränserna. Det ska fungera som ett modernt danspalats, där själva innehållet sätter konceptets ramar. Vi vill skapa en naturlig plats för all typ av musik och dans. Det blir allt från stora DJ-bokningar till spännande events och återkommande klubb.
Magnus Helander