Reklam
Sveriges Annonsörer väljer Familjen
Publicerad: 28 maj 2009, 13:22
Sveriges Annonsörer har valt Familjen som ny byrå efter en pitch.
– Kompetensen inom webben och sociala medier är en stor tillgång för oss som till stor del kommunicerar med våra medlemmar och andra intressenter via webbplatsen, säger Elisabeth Thörnsten, informationsansvarig på Sveriges Annonsörer.
PW
Peter Willebrand
Mats Eriksson.
Fem byråer deltog i pitchen.
Mats Eriksson, vd för Familjen, kallar samarbetet för ett "prestigeuppdrag":
– Vi försöker alltid hitta lösningar som är vad vi kallar "pratbara och delbara", vilket innebär att vi försöker göra kommunikation som är tacksam att göra PR på eller dela med sig av, till exempel via sociala medier. Jag tror att det passar en reklamköpare som Sveriges Annonsörer, säger han.
Familjen kommer inledningsvis att göra en serie målgruppsanalyser, bland både medlemmar och annonsörer som inte är medlemmar.
– Vi vill bland annat veta hur de ser på och använder tjänsterna som ingår i medlemskapet.
Kommer ni att anställa?
– Vi ser faktiskt över vårt rekryteringsbehov just nu, men inte enbart på grund av det här uppdraget.