Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 7 december 2010, 08:42
Toyotas vattenglaskampanj, gjord av Saatchi & Saatchi och Dallas Stockholm i somras vann i går pris som bästa integrerade reklamlösning i den internationella miljökommunikationstävlingen Green.
Tobias Eklund, marknadschef för Toyota, Tom Hedqvist, projektledare på Saatchi & Saatchi och Joakim Kempff, cd på Dallas Stockholm var alla i London för att ta emot priset på galan igår kväll.
– Naturligtvis alltid kul att vinna priser för en bra kampanj. Nu känns det mycket roligt att se kampanjen uppskattas av en jury som enbart har fokus på det område där vi ville påverka, det vill säga miljö och CSR, säger Tom Hedqvist.
Resumé har skrivit om kampanjen tidigare och då beskrev Tobias Eklund kampanjen som ”en ren CSR-aktivitet”.
Vattenglaskampanjen nominerades även i kategorierna Bästa app-användning och Bästa reklamkampanj print och utomhus. Men den vann i intergreratklassen mot följande kampanjer:
"Hopenhagen" för International Advertising Association ( USA)
"Love Your Vagina" för Mooncup Ltd (UK)
"Green Party General Election campaign" för Green Party (UK)
"My Green Idea" för Yealands Estate Wines Ltd (New Zealand)
Ulrika Fjällborg