Reklam
Uppdrag: Utveckla reklamen
Publicerad: 20 juni 2012, 07:52
Jonas Lindholm, senast på Kombispel, blir chef för affärsutveckling inom produktområdet reklam på Posten.
Där ska han nosa upp nya trender.
Ämnen i artikeln:
PostenMH
Magnus Helander
På Kombispel (tidigare A-lotterierna) har Jonas Lindholm varit ansvarig för affärsutvecklingen och även under senare år arbetat som operativ chef med övergripande ansvar för försäljning, marknadsföring, kundservice, distribution och samordning mellan företagets olika enheter.
Han tillträder tjänsten som chef för affärsutveckling inom produktområde reklam på Posten den 10 september,
Han ska leda och planera arbetet med utveckling av nya mediekanaler inom Posten baserat på marknadstrender och beteenden i nya medier/kanaler.
– Jag ser verkligen fram emot att få jobba med att utveckla befintliga och nya produkter/tjänster hos Posten tillsammans med kollegorna på produktområde reklam. Direktmarknadsföringsbegreppet breddas alltmer och Posten som leverantör står väl rustat för att fortsätta utöka och anpassa sitt erbjudande och ta ytterligare marknadsandelar, säger Jonas Lindholm i ett pressmeddelande.
Stefan Lundström är reklamchef.