Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 6 augusti 2015, 14:29
Roberth Emanuelsson äger drygt 50 procent av aktierna i Valentin & Byhr Holding.
Foto: Krister Berntsson.
Den Göteborgsbaserade kommunikationskoncernens intäkter sjunker. Så gör även vinsten. Därför genomförs stora besparingar i år.
Ämnen i artikeln:
Valentin & ByhrValentin & Byhr har länge varit en av Sveriges större kommunikationshus sett till storlek och lönsamhet. Här ingår reklambyrån och pr-byrån med samma namn, samt en del av retailbyrån Change.
Men fjolåret blev ett steg i fel riktning. Koncernens samlade byråintäkt minskade till 98,5 (112) miljoner kronor jämfört med 2013. Omsättningen var i princip oförändrad (140 jämfört med 142 miljoner).
Även på resultatsidan blev 2014 ett dåligt år för Valentin & Byhr. De senaste fem åren har vinsten successivt minskat för koncernen, och resultatet efter finansiella poster landade på lite drygt nio miljoner kronor i fjol. Det kan jämföras med 15,4 miljoner året innan – och drygt 25 miljoner kronor år 2010.
Medeltalet anställda minskades från 101 till 93 förra året, och i förvaltningsberättelsen flaggar de för ytterligare neddragningar på reklambyråsidan.
"Branschen står nu mitt i ett teknikskifte från analogt till digitalt och Valentin & Byhr Reklambyrå AB har därmed stora utmaningar att möta 2015. Betydande kostnadsbesparingar är igång och en ny företagsledning, mer digitalt orienterad, är på plats".
I början av sommaren meddelande Valentin & Byhr att Erik Emanuelsson, son till huvudägaren Roberth Emanuelsson, kliver av som vd. Istället har de rekryterat Maria Källsson från Bokmässan som ska leda verksamheten vidare.
I bokslutet framgår också att Valentin & Byhr kommer att arbeta närmare digitalbyrån Zooma Marketing & Communications som vid årsskiftet köptes upp av Roberth Emanuelssons bolag Arena Media. Koncernen är också delägare i den nystartade eventbyrån Fusion.Experimental Communications.
Fredrik Thambert
Ämnen i artikeln:
Valentin & Byhr