Reklam
Vd för legendarisk byrå: stora konton styckas upp
Publicerad: 30 oktober 2013, 11:56
Jeff Goodby, vd på Goodby Silverstein & Partners.
Goodby Silverstein & Partners drar ned på personal för att ”förenkla” sin operativa struktur. Jeff Goodby är tydlig med att kundrelationerna håller på att gå från stora konton till mindre motsvarigheter samt att tidigare nödvändiga funktioner är på väg bort.
KB
Karl-Johan Byttner
Adweek uppger att den legendariska byrån Goodby Silverstein & Partners skalar ned organisationen.
Dels handlar det om man bakar in projektledning i kundhanteringen, dels bantar man sin verksamhet runt inhouseproduktion.
Jeff Goodby uppges ha skrivit följande till personalen.
”Som många av er redan känner till förändras vår bransch snabbt. Kundrelationer går från stora konton till mindre motsvarigheter. Funktioner som inte bara var ändamålsenliga utan nödvändiga för ett par år sedan, håller på och krymper och till och med försvinner.”
Han uppger visserligen att de förändringar som nu genomförs naturligtvis kan motiveras av skiften i bolagets finansiella ställning och liknande, men att det i dert här fallet är ett resultat av noggranna studier av hur tid används och vilken del av tiden som kunderna värdesätter mest, enligt Adeweek.
Han motiverar också bantningen av den interna produktionsverksamheten med att det är bra att utomstående får titta på sådant som man har blivit van vid att göra inhouse.
”Det innebär inte att vi inte kommer göra saker som julvideos, AV-club, mötesfilmer eller andra oförväntade saker. Vi kommer inte att ändra på sådant som är kärt för vår unika och korkade kultur”, skriver Jeff Goodby till personalen.