Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Reklam
Publicerad: 30 april 2009, 06:31
Är du yngre än 29, fattig och vill åka på reklamtävling i Cannes? Då har du chansen att vinna en gratisvecka under årets Cannes Lions. Men för att vinna krävs Youtubes bästa viral.
Youtube/Google bjuder in till en 48-timmarstävling där ett vinnarteam får representera Youtube i 2009 Young Lions Film.
Youtubetävlingen börjar den 15 maj med att Youtube ger en brief för en viral åt en ännu okänd välgörenhetsorganisation. De tävlande, som inte får ha fyllt 29 år, har 48 timmar på sig att göra filmen.
Sedan har viralerna två veckor på sig att visa hur virala de är.
Bidragen bedöms slutligen av en jury som ska se kreativa de är, hur många visningar de haft och vilka omdömen de fått.
Vinnarteamet får resa och alla utlägg under en vecka på Cannes Lions. Vinnarbidraget kommer även tävla i Young Lions Film och kan alltså vinna en gång till.