Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration

Prenumerera

Webb

De är nominerade till VeckoRevyn Blog Awards

Publicerad: 16 augusti 2013, 12:10

För sjätte året i rad arrangerar VeckoRevyn Blog Awards – Sveriges största bloggpris med de, för året nya kategorierna årets nykomling mode, årets vlogger, årets inredningsblogg och årets fotoblogg


Totalt 40 bloggare har juryn, bestående av Alexander Erwik (chefredaktör för Finest.se), Michaela Forni (chefredaktör för Devote.se), Daniel Paris (bloggexpert och tv-personlighet) och Linnea Isaksson (webbredaktör för VeckoRevyn och projektledare för Blog Awards), har tagit fram.

Bland de nominerade återfinns väletablerade bloggare som Kenza Zouiten, Elin Kling, Isabella Löwengrip och Angelica Blick, men som alltid uppmärksammas också nya guldkorn i bloggosfären.

– Med VeckoRevyn Blog Awards vill vi hylla Sveriges främsta och bästa bloggare. En viktig del i Blog Awards är också att lyfta fram morgondagens stjärnor. Flera av våra mest framgångsrika bloggare har fått sitt stora genombrott i och med Blog Awards, säger VeckoRevyns chefredaktör Linda Öhrn Lernström.

Årets vinnare presenteras under Blog Awards galafest som äger rum den 19 september på Astoria i Stockholm (mer info kring galan kommer längre fram).

Nominerade i Blog Awards 2013:

Årets modeblogg
Angelica Blick nyheter24.se/modette/angelicablick
Andreas Wijk kanal5.se/andreaswijk
Ebba Zingmark ebbazingmark.se
Fanny Lyckman imnext.se/fannylyckman

Årets nykomling mode
Caroline Roxy thecaroline.devote.se
Rebecka Fredriksson rebfre.chic.se
Josefin Dahlberg josefin.chic.se
Kristin Sundberg bykiki.se/

Guldpennan
Kristian Gidlund ikroppenmin.blogspot.se
Egoina egoinas.se
Nina Åkesstam blogg.resume.se/nina-akestam
Pelle Nilsson pellespersonliga.se

Årets beautyblogg
Viola Holmgren rodeo.net/killercolours
Linda Hallberg lindahallberg.se
Helen Torsgården blogg.veckorevyn.com/hiilen
Sandra Holmbom psychosandra.blogg.se

Årets inredningsblogg
Maria Soxbo husligheter.se
Frida Ramstedt trendenser.se
Helena Köhl bloggar.aftonbladet.se/dromhus
Anna-Malin A-Lindgren blogg.skonahem.com/heltenkelt

Årets internationella blogg
Columbine Smille columbine.freshnet.com
Elin Kling stylebykling.nowmanifest.com
thisisnotporn.net
Kenza Zouiten kenzas.se

Årets tränings- och hälsoblogg
Ida Warg idawarg.chic.se
Hannah Andersson Fashionablefit.metromode.se
Linn Olsson linnolsson.se
Sofia Sjöström ptfia.se

Årets fotoblogg
Elin Kero nevnarien.se
Emmy Linnea Danielsson emmylinneas.se
Lina Flodins linafoto.blogg.se
Rami Hanna imnext.se/ramihanna

Årets vlogger
William Spetz youtube.com/user/lillabloggen
Clara Henry claraslife.devote.se/(http://www.youtube.com/user/tahultsbarn)
Tora Sparkles youtube.com/user/ToraAkaSuperstar
Foki Soirak fokis.se

Årets blog business
Sofia Fahrman blogg.aftonbladet.se/sofissnapshots
Isabella Löwengrip blondinbella.se
Rebecca Stella bloggar.expressen.se/rebeccastella
Hugo Rosas hugorosas.se

Krister Berntsson

Dela artikeln:


Resumés nyhetsbrev

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.