Webb
Får egen tv-show i Almedalen
Publicerad: 23 mars 2010, 12:29
Expressens politiska reporter Niklas Svensson, som nyligen lämnade TV4, kommer att göra tv-comeback med ett eget program under Almedalsveckan.
Tillsammans med Almega planeras tre avsnitt av ”Sen kväll med Niklas S”.
TR
Tobias Rydergren
Niklas Svensson.
– Det är ett arbetsnamn än så länge. Men det visar lite hur vi ser på programmet. Det ska vara tuffa frågor, men också finna utrymme för humor och värme, säger Niklas Svensson.
Idén till programmet kommer från Magnus Carlsson på Lotsen Kommunikation, som var pappa till det tidigare Almedalsevenemanget ”After Speech”, som leddes av Lars Adaktusson och Pelle Wendel.
Hur ser du på att Almega är med som sponsor?
– För min egen del är det helt oproblematiskt. Jag väljer själv både gäster och frågor. Sedan använder vi deras scen, men det tycker jag bara är bra. Här finns bara vinnare.
Möjligtvis kanske de som är med i programmet blir förlorarna?
– Det tror jag knappt. Politikerna kommer att vara taggade till tusen två månader innan valet. Jag märker redan att temperaturen höjts.
Har du någon drömgäst?
– Ja och jag har redan skickat ut lite förfrågningar, så jag vill inte svara på det nu.
Ska du bli Almedalens Skavlan?
– Ha ha. Jag gillar Skavlan, men möjligen kommer jag att ställa lite tuffare frågor.