Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Webb
Publicerad: 10 februari 2014, 11:24
Tilde Fröhling är en av de första deltagarna i ExpressenTV:s #nofiltertv
Foto: Skärmdump från expressen.se
Runt klockan 13 idag är det premiär för Hard-Hats första produktion för Expressen TV. I åtta korta program läser kändisar de roligaste elakaste och mest hotfulla meddelandena de fått på twitter.
Ämnen i artikeln:
Hard Hat– Inspirationen kommer från Jimmy Kimmels "Mean Tweets", men vi gör det lite annorlunda, säger Expressen TV:s tf editionschef Elsa Falk. Det är kända svenskar som får läsa upp det roligaste, snällaste, elakaste och mest hotfulla twitter de fått.
Calle Schulmans bolag Hard-Hat har totalt producerat åtta avsnitt och detta är den första produktionen som bolaget gör för Expressen TV. Programmen är i tre-minuters-format och totalt är de 30 kända ansikten som är med.
– Formatet är tänkt för webb och att de ska kunna delas lätt i sociala medier, säger Elsa Falk. Vi lägger ut ett avsnitt varje vecka, men de ligger naturligtvis kvar i spelaren efter sändningen.
I premiärprogrammet medverkar bland andra Tilde Fröhling, Calle Schulman, Lulu Carter och Magnus Hedman.
Krister Berntsson
Ämnen i artikeln:
Hard Hat