Ta del av allt innehåll på Resumé
Starta din prenumeration
Webb
Publicerad: 20 juni 2013, 08:15
Realtid Medias vd Jonas Wiven-Nilsson
Mediahuset Realtid Media har stort behov av pengar. Just nu genomför man den andra nyemissionen på ett drygt år.
Ämnen i artikeln:
RealtidRealtid, som utnämnts till Sveriges tredje bästa affärstidning på nätet, har stora likviditetsproblem. Just nu genomför man den andra nyemmissionen på ett drygt år och hoppas få in 2,5 miljoner kronor till fredag nästa vecka.
Teckningstiden är från 5 juni till och med 28 juni och teckningskursen är två kronor per aktie.
I maj 2012 inledde Realtid Media en spridningsemission för att inbringa fem miljoner kronor. Kapitalet kom slutligen in, men processen drog kraftigt ut på tiden vilket har lett till en fördröjning i affärsplanen.
I en åtgärdsplan som styrelsen tagit fram ska man försöka tillföra bolaget 10 miljoner kronor under 2013. I den ingår emissionen samt att försöka få ett lån från Almi Företagspartner på 5 miljoner kronor.
Låneansökan till Almi beräknas vara färdigbehandlad ungeför samtidigt som emissionstiden går ut i nästa vecka.
Krister Berntsson
Ämnen i artikeln:
Realtid