Dela sidan:

Resumé har tidigare berättat om AIK:s initiativ där fansen kan hjälpa med insamling till en staty av grundaren Isidor Behrens. Nu kommer nästa steg. På fredag slår nämligen 21 provisoriska supportershopar upp runt om i stan. Som "franchisetagare" står bland annat artisten Niklas Strömstedt, skådespelaren Ola Rapace, artisten Dogge Doggelito samt före detta AIK-spelaren Bojan Djordjic.

De kommer att sälja den limiterade jublieumströjan som tillverkats i 3000 exemplar till klubbens 125-års jubileum. 
– Att kunna lägga lanseringen av matchtröjan, klubbens yttersta symbol, i supportrarnas händer för att tillsammans resa en staty är någonting unikt och mycket roligt. Årets säsong är fortfarande några veckor bort, men resan mot att tillsammans skapa något historisk börjar redan nu på fredag då vi blir en av Storstockholms största detaljhandelskedjor, säger Mikael Ahlerup, vd på AIK Fotboll, i en kommentar.
Dela sidan: