Dela sidan:

Under tisdagseftermiddagen träffades den nya juryn för första gången i Komms lokaler. Malin von Werder, till vardags cd på Garbergs Malmö, är juryns ordförande i år.

– Det är en jättespännande, bra och trevlig jury vi har i år. Vi har redan haft bra diskussioner med högt i tak, säger hon.

– 2017 var ett märkligt och mäktigt år. Det positiva är att saker förändras fortare än någonsin. Vi har sett varumärken hyllas och sågas. Metoo visade att en revolution kan ske på en millisekund. Det ska bli spännande att se hur 2017 – som många ser som ett kaosartat år – återspeglas i reklamen.

Vad vill du hylla för typ av bidrag?
– Reklam har alltid handlat om konsten att skapa värde för konsumenter. Men spelplanen för sätten att göra det på har blivit mycket större. Jag vill se bidrag som utnyttjar den spelplanen på ett smart sätt. Ska jag plocka fram två kriterier jag tycker är viktigare än andra så är det idéhöjd och hantverk, eftersom reklam blir väldigt trist när de saknas. Sen vill jag se bra syftesdriven reklam och bli överraskad.

Här är hela juryn:

Malin von Werder, Garbergs Malmö (Juryordförande)

PR och aktivering
Josefine Richards, INGO (Kategoriordförande)
Cecilia Lindqvist, Cohn & Wolfe
Hermes Holm, Prime
Jenny Hagblom, Volontaire
Joakim Karlsson, JMW
Kalle Berglind, Graviz
Linnéa Gardefjord, King

Identitetsdesign och förpackningsdesign
Sandra Planeta, Planeta Design (Kategoriordförande)
Gaioo Phunwut, BVD
Helena Bielke, Helena Bielke Creative
Jakob Trollbäck, The New Division
Lisa Carenborg, Happy F&B
Perniclas Bedow, Bedow Design
Yashar Niknam, Super Tuesday

Film och audio
Gustav Egerstedt, Saatchi & Saatchi (Kategoriordförande)
Daniel Mencák, Nord DDB
Eva Wallmark, Åkestam Holst
Karl Andersson, Volt
Nima Stillerud, 13 Sthlm
Pia Dueholm, INGO
Sara Haag, Giants & Toys

Hantverk
Jonas Yrlid, KING (Kategoriordförande)
Gabriella Karlsson, More Digital Studio
Göran Broberg, The Monochrome Chronicle
Johan Dahlqvist, B-Reel
Jonas Sjövall, Welcom
Mary Lee Copeland, TNLSA
Ori Mace, Acne

Innovation och onlinefilm
Karin Frisell, Forsman & Bodenfors (Kategoriordförande)
Hannah Stenwall, Edelman Deportivo
Klaudia Klang, McCann Stockholm
Ludwig Roth, Markus
Markus Lindsjö, Uncle Unicorn
Mathias Wikström, RBK
Oskar Hellqvist, Abby Priest

Digitalt och mobilt
Johan Pihl, Great Works (Kategoriordförande)
Annica Brinck, SCP Grey
Annika Frankel, The Fan Club
Josephine Wallin, Le Bureau
Klas Lusth, Perfect Fools
Mattias Alfborger, Garbergs
Rachel La Chenardière, Brindfors

Annonsering, utomhus och integrerat
Johannes Ivarsson, TBWA (Kategoriordförande)
Alexander Elers, M&C Saatchi
Christina Knight, UKnight
Ida Jagerfelt, Bloomy Ideas
Lars Elfman, Forsman & Bodenfors
Lisa Vaccino, Åkestam Holst
Nick Christiansen, Nord DDB



Dela sidan: