Dela sidan:

Förra året omsatte influencermarketing-branschen omkring 660 miljoner kronor, en ökning med 35 procent i jämförelse med 2016. Och tillväxten ser bara ut att fortsätta. 

Institutet för reklam och marknadföring spår en fortsatt tvåsiffrig tillväxt, även om en viss avmattning kan skönjas.

Influencer marketing-företaget Beatly har nu listat Sveriges största influencerkonton på Instagram, plattformen där varumärkessamarbeten är vanligast.

Tittar man i toppen lyser en ensam stjärna med 3,5 gånger fler följare än tvån. När vi pratar om influencers i Sverige tänker nog de flesta på profiler som Kenza Zouiten, Isabella Löwengrip, Angelicka Blick och Janni Delér, men toppositionen innehas av fitnessprofilen Anna Nyström med 7,34 miljoner följare. Tittar man tillväxten spöar hon även sina konkurrenter – ordentligt. Medan flera av de på topplistan visar en negativ eller blygsam följartillväxt växer Anna Nyströms konto med 4368 följare om dagen. Hon är även den som får flest kommentarer per inlägg – 1858.

Listan innehåller bara personer, engagemanget är baserat på de tio senaste bilderna medan tillväxten är beräknad på de 30 senaste dagarna.

Sveriges största influencerkonton:
Namn, användarnamn, engagemang, kommentarer/post, tillväxt per dag

Anna Nyström, annanystrom, 7.34m, 2.1%, 1858, 4368
Rachel Brathen, yoga_girl, 2.15m, 1.5%, 530, −83
Linn Löwes, linnlowes, 1.74m, 3.0%, 970, 1413
Kenza Zouiten, kenzas, 1.74m, 2.1% ,255 ,−417
Janni Delér, jannid, 1.39m, 3.1%, 189, −260
Christoffer Collin, wisslaren, 1.29m, 1.3%, 109, −116
Angelica Blick, angelicablick, 1.22m, 1.5%, 181, −168
Anders Bagge, andersbagge1, 501.41k, 2.1%, 115, 117
Rebecca Stella, rebecca_stella, 488.82k, 2.1%, 109, −45
Isabella Löwengrip, isabellalowengrip, 458.12k, 2.2%, 56, 179

Störst influencers i Sverige inom mode
Namn, användarnamn, följare, engagemang, kommentarer/post, tillväxt per dag
Kenza Zouiten, kenzas, 1.74m, 2.0%, 243, −417
Janni Delér, jannid, 1.39m, 3.0%, 185, −260
Angelica Blick, angelicablick, 1.22m, 1.5%, 184, −168
Johnny Edlind, johnnyedlind, 1.05m, 5.3%, 340, 551
Victoria Törnegren, victoriatornegren, 801.49k, 1.7%, 66, −243
Sendi Skopljak, skopljak, 705.82k, 1.3%, 144, −155
Linn Jacobsson, linnjacobsson, 553.49k, 1.7%, 457, −45
Fanny Lyckman, fannylyckman, 547.90k, 2.1%, 57, −140
Johanna Olsson, johannaeolsson, 509.11k, 2.4%, 176, 409
Rebecca Stella, rebecca_stella, 488.82k, 2.1%, 109, −45

Störst influencers i Sverige inom inredning
Namn, användarnamn, följare, engagemang, kommentarer/post, tillväxt per dag

Jesper Laursen, scandinavianhomes, 867.04k 1.3% 46 973
Joanna Johansson, joannajohanssonx, 335.55k, 5.4%, 162, 133
Carolina Gynning, carolinagynning, 293.60k, 1.3%, 54, −1
Helena Löfstedt, mylittleredhouse, 217.57k, 4.4%, 116, 217
Vanessa Valderma, interiorbyvanessa, 178.61k, 1.8%, 182, 47
Carolina Carlsson, homesdesign, 150.27k, 1.5%, 43, 25
Marie Jaskari, marie.jaskari, 148.95k, 3.1%, 49, 146
Frida Ramstedt, trendenser, 137.29k, 0.8%, 48, −1
Ebba Zingmark, ebbazingmark, 128.35k, 1.4%, 20, −22
Sarah Stråth, interiorbysarahstrath, 115.83k, 0.7%, 18, −14

Störst influencers i Sverige inom träning
Namn, användarnamn, följare, engagemang, kommentarer/post, tillväxt per dag

Anna Nyström, annanystrom, 7.34m, 2.1%, 1839, 4368
Rachel Brathen, yoga_girl, 2.15m, 1.5%, 485, −83
Linn Löwes, linnlowes, 1.74m, 2.9%, 953, 1413
Hanna Öberg, hannaoeberg, 1.21m, 4.3%, 691, 1660
Alexander Gustafsson, alexthemauler, 618.65k, 3.6%, 240, 171
Alexandra Bring, alexandrabring, 611.94k, 2.0%, 111, −105
Malin Björk, malinbjork, 593.01k, 0.7%, 144, −122
Linn Jacobsson, linnjacobsson, 553.49k, 1.7%, 457, −45
Caroline Aspenskog, aspenskog, 207.07k, 3.4%, 88, 66
Charlotte Kalla, kalla_87/, 198.85k, 8.3%, 148, 119



Dela sidan: